Projekt Informacijski sistem monitoring okolja (IS Monitoring), kot del projekta SLO4D, je namenjen poenotenju poročanja o obratovalnih monitoringih, s katerimi zbiramo podatke o emisijah snovi v okolje. Na digitalni infrastrukturi bodo zbrana poročila o izpustih v zrak, vode in tla ter o hrupu in elektromagnetnem sevanju.
Poenotenje zbranih poročil bo olajšalo delo uporabnikom sistema, ki še poročajo v zelo različnih sistemih, boljši nadzor nad podatki, njihovo večjo povezljivost in lažjo razumljivost. Prikaz informacij bo prilagojen potrebam strokovne in laične javnosti ter odločevalcem.
Da bi IS monitoring zaživel v skladi z načrtom, smo na Agenciji za okolje predstavili izvajalcem obratovalnih monitoringov načrt vzpostavitve enotnega digitalnega okolja, skozi katerega bodo lahko poročali o vseh obratovalnih monitoringih. V tokratni predstavitvi je bil poudarek na tehničnih značilnostih sistema, kakšne zahteve bo imel za uporabnike, kako se bo možno registrirati. Prikazan je bil tudi osnutek uporabniškega vmesnika tega sistema in njegove osnovne funkcije. Ker razvoj sistema poteka naprej, smo obljubili ponovno snidenje z večjim poudarkom na vsebini.
Namen celotnega projekta SLO4D je horizontalna digitalna povezanost prostora, okolja, nepremičnin, voda in narave, ki bo omogočila pametno upravljanje s prostorom kot omejenim naravnim virom ter nižjo pozidanostjo novih zemljišč in s tem povečano odpornostjo na podnebne spremembe.
S projektom bo izvedena povezava sistemov, ki bo omogočila, da se zbrani podatkov uporabijo za podporo prednostnim ukrepom evropskega zelenega dogovora v zvezi s podnebnimi spremembami, krožnim gospodarstvom, ničelnim onesnaževanjem, biotsko raznovrstnostjo in zagotavljanjem skladnosti. Hkrati se bo z odpiranjem in medsebojnim povezovanjem digitalnih podatkov, projekt zagotovil enostaven dostop do njih in storitev, skrajšal postopke in s tem gospodarstvu, prebivalstvu in drugim odločevalcem zagotovili kakovostne in hitre odločitve.
Namen Agencije za okolje je zagotavljanje celovitega informacijskega sistema in vzpostavitev baze podatkov in aplikacij za obvladovanje informacij o stanju okolja (vode, tla, obratovalni monitoringi in NarcIS), s ciljem zagotoviti povezanost sistemov z drugimi deležniki projekta SLO4D, kot izhodišče za pospešek razvojnih investicij z digitalnim in zelenim prehodom, izboljšanje poslovnega okolja in prispevek k administrativni razbremenitvi ciljnih skupin.
Digitalizacija bo omogočila optimizacijo procesov načrtovanja monitoringa in kontrole podatkov, povečala učinkovitost in zmanjšala tveganja. Hkrati bo s svojimi produkti v pomoč odločevalcem za načrtovanje in spremljanje izvajanja politik in ukrepov za izboljšanje kakovosti voda, zraka in tal skladno z zahtevami pravnega reda Republike Slovenije in Evropske unije ter seznanjanje javnosti in odločevalcev s kakovostjo voda, zraka in tal.
Več o projektu Zeleni slovenski lokacijski okvir (SLO4D).
Imate vprašanje?
Z veseljem vam odgovorimo še isti dan.