Lokacijska preveritev skrajšuje postopek za pridobitev gradbenega dovoljenja v popoplavni obnovi

30. 9. 2024

Mestna občina Slovenj Gradec je speljala postopek lokacijske preveritve po zakonu o obnovi, kjer se hkrati s sprejemanjem prostorskega akta pridobivajo tudi mnenja na dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. S tem se občutno skrajša čas, potreben za pridobitev gradbenega dovoljenja. V primeru omenjene občine je bilo gradbeno dovoljenje izdano v enem tednu.

Na ministrstvu si prizadevamo, da bi to možnost, kjer je to glede na kriterije po zakonu o obnovi mogoče, uporabile tudi druge občine.

Mestna občina Slovenj Gradec je prva uspešno uporabila možnost, ki jo je vlada z namenom hitrejše ter dolgoročno vzdržne poplavne obnove omogočila z Zakonom o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev (ZORZFS) in sprejela lokacijsko preveritev po tem zakonu. Na podlagi navedene lokacijske preveritve so oškodovanci prejeli gradbeno dovoljenje in lahko začnejo z gradnjo nadomestitvenega objekta. Gre za povsem nov instrument prostorskega umeščanja, ki se po svoji naravi razlikuje od lokacijske preveritve, kot jo določa Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3), njegov namen pa je predvsem poenostavitev in pohitritev postopka pridobivanja gradbenega dovoljenja na prizadetih območjih.

Na Ministrstvu za naravne vire in prostor smo po sprejemu zakonske novosti pripravili navodila in jih poslali vsem trem reprezentativnim združenjem občin (Skupnosti občin Slovenije, Združenju občin Slovenije in Združenju mestnih občin Slovenije), obema stanovskima organizacijama (Inženirski zbornici Slovenije in Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije) in ločeno tudi vsem občinam, v katerih so predvideni nadomestitveni objekti. Poleg tega smo izvedli izobraževanja, pa tudi sicer smo z občinami v tesnem stiku in jim pomagamo pri sprejemanju občinskih prostorskih aktov za nadomestitvene gradnje.

Vir: TUKAJ

Nazaj

Imate vprašanje?

Z veseljem vam odgovorimo še isti dan.