Gradbena inšpekcija lani odkrila veliko objektov brez uporabnega dovoljenja

31. 1. 2022

Gradbena inšpekcija je lani v akciji nadzorov nad gradnjo, uporabo in izpolnjevanjem bistvenih zahtev univerzalne graditve in rabe objektov ugotovila, da se je skoraj polovica pregledanih objektov uporabljala brez uporabnega dovoljenja oziroma je bila kršena bistvena zahteva objekta.

Stanje v povezavi s prijavo začetka gradnje se je lani poslabšalo. Leta 2020 so ugotovili 32,4 odstotka nepravilnosti v rešenih zadevah, lani pa 42,8 odstotka. Poleg tega lani veliko gradbišč ni bilo ustrezno označenih in ograjenih, kot to določa pravilnik o gradbiščih, vendar so bile pomanjkljivosti med akcijo večinoma odpravljene.

Prioritete pri prijavah in vodenju zadev

Merila za letošnje določanje prioritet nadzorov gradbene inšpekcije, objavil jih je Inšpektorat Republike Slovenije za okolje, določajo, da bo gradbena inšpekcija prioritetno obravnavala zadeve, v katerih obstaja sum nevarnosti za življenje in zdravje ljudi, javni red in mir, javno varnost ali za premoženje večje vrednosti.

Prioritete dela gradbene inšpekcije pri obravnavi prijav in vodenju zadev bodo sledile naslednjim merilom:

  • faza gradnje (objekt v gradnji, že zgrajen objekt),
  • vrsta kršitve (nelegalna gradnja oziroma objekt, neskladna gradnja oziroma objekt, uporaba objekta, nadzor nad udeleženci gradnje, gradbeni proizvodi),
  • zahtevnost objekta – zahtevnost objekta po uredbi o razvrščanju objektov (zahtevni, manj zahtevni, nezahtevni),
  • vrsta objekta (javni objekt, industrijski objekt, poslovni objekt, večstanovanjski objekt, nestanovanjski objekt, inženirski objekt …),
  • nevarnost (nevarni javni objekt, ogrožanje javnih površin, objekt v privatni lasti),
  • preostale karakteristike: vpliv objekta na okolje, gradnja za trg, kršitve glede na lego objekta v prostoru – zaščitena območja: TNP, krajinski parki, vodovarstvena območja, kmetijska zemljišča, gozdne površine …).

Prioritete izvajanja izvršb inšpekcijskih odločb

Merila v delu, ki se nanašajo na izvajanje izvršb inšpekcijskih odločb po drugih osebah, določa gradbeni zakon v 89. členu oziroma gradbeni zakon 1 v 101. členu, ki pravi, da se pri izvajanju izvršbe po drugih osebah upošteva stopnja javnega interesa po naslednjih merilih:

  • pravno stanje izdanih upravnih aktov, na podlagi katerih se opravlja izvršba,
  • fizične in druge lastnosti objekta,
  • vpliv objekta na ljudi in okolje,
  • lega objekta,
  • objekt v javni rabi ali objekt, v katerem se opravlja dejavnost,
  • možnost legalizacije.

Lanski prekrškovni postopki

Gradbeni inšpektorji so lani uvedli 308 prekrškovnih postopkov. Izdanih je bilo 74 odločb o prekršku v skupni vrednosti izrečenih glob 127.650 evrov in 131 plačilnih nalogov po zakonu o prekrških v skupni vrednosti izrečenih glob 75.500 evrov. Izdanih je bilo tudi 94 prekrškovnih odločb z izrekom opomina.

Glavni cilji gradbene inšpekcije

Ti tudi letos ostajajo enaki. Inšpekcija bo preprečevala nedovoljene gradnje in uporabo objektov brez predpisanih dovoljenj, nadzorovala izpolnjevanje zakonskih zahtev o lastnostih objektov ter zagotavljala izpolnjevanje predpisanih pogojev in kakovosti dela. Nadzorovala bo še druge z gradnjo povezane predpise in spoštovanje zaščitnih ukrepov ob covidu-19.

Vir: Finance.si (Gradbena inšpekcija)

Nazaj

Imate vprašanje?

Z veseljem vam odgovorimo še isti dan.