Ministrstvo za naravne vire in prostor je podaljšalo javno obravnavo novele Zakona o urejanju prostora in novele Gradbenega zakona. Pripombe na predloge obeh zakonov lahko podate še do 30. avgusta letos. Prejete pripombe in predloge bomo proučili, se do njih opredelili in na spletni strani ministrstva objavili poročilo. Noveli zakona sta nastajali vzporedno, saj sta vsebinsko močno povezani.
Z novelo Zakona o urejanju prostora želimo izboljšati učinkovitost postopkov občinskega in državnega prostorskega načrtovanja.
Novelo dopolnjujemo tudi z nekaterimi rešitvami iz Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev, ki je bil sprejet po avgustovskih uničujočih poplavah.
Ključni cilji novele:
Za dosego teh ciljev se določa drugačna vloga mnenjedajalcev in ministrstva pristojnega za prostor. Če mnenjedajalec v roku 30 dneh ne bo pripravil mnenja k prostorskemu aktu, oziroma ne bo v tem času z občino dogovoril podaljšanega roka za podajo mnenja (ki tudi ne sme biti daljši od 30 dni), se bo štelo, da se z rešitvami v prostorskem aktu strinja. Če bi mnenjdajalec pogojeval svoje pozitivno mnenje z zahtevami, ki ne izhajajo iz varovanja javnega interesa, ki ga mnenjedajalec zastopa kot nosilec urejanja prostora, bo imel minister, pristojen za prostor pristojnost, da lahko odloči o uskladitvi.
S ciljnimi spremembami OPN bo lahko občina načrtovala spremembo OPN na območju manjšem od 5000 m2, pri čemer ji ne bo treba določati trajno varovanih kmetijskih zemljišč in poselitvenih območij na območju celotne občine. Seveda pa morajo biti ciljne spremembe OPN skladne z urbanistično zasnovo naselja. Po zgledu Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev pa se bo omogočila tudi skupna obravnava prostorskega akt (ciljne sprememba OPN, OPPN ali lokacijska preveritev) in projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Z novelo Gradbenega zakona ne uvajamo novih postopkov, ampak izboljšujemo učinkovitost postopkov in ukrepov, tudi s prenosom nekaterih rešitev, ki so bile vključene v Zakon o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev.
Ključne predlagane spremembe Gradbenega zakona:
Vir: TUKAJ
Imate vprašanje?
Z veseljem vam odgovorimo še isti dan.