Kaj pomeni zadržanje 146. člena Gradbenega zakona (GZ-1)?
Odgovor:
Ustavno sodišče je s sklepom št. U-I-203/23-7 z dne 23. 11. 2023 zadržalo izvrševanje 146. člena GZ-1 do končne odločitve Ustavnega sodišča o ustavnosti navedenega člena. Gre za legalizacijski člen, ki se nanaša na izdajo dovoljenj za objekte daljšega obstoja, to je objekte, del objektov, rekonstrukcijo ali spremembo namembnosti, ki so obstajali od 1. januarja 2005 v bistveno enakem obsegu in bistveno enaki namembnosti. Za izdajo dovoljenja za objekt daljšega obstoja, ki se šteje za uporabno dovoljenje, razen dokazov o izpolnjevanju teh pogojev, vpisu v kataster nepremičnin in minimalno dokumentacijo, ki jo je lahko izdelal vsakdo, ni bilo potrebno ničesar ugotavljati. Ni se ugotavljala skladnost objekta s prostorskim aktom, niso bila potrebna mnenja o skladnosti s predpisi s področja mnenj (kultura, vode, narava, varovalni pasovi itd) in ni bilo treba izkazati minimalne komunalne opremljenosti.
ustavno sodišča je postorpek začelo na podlagi predloga Državnega sveta, ki meni, da je takšna ureditev v nasprotju z Ustavo, kršene naj bi bile določbe glede varovanja zemljišč, okolja in ohranjanja zdravega življanskega okolja. Ustavno sodišče je v skladu z načelom sorazmernosti, ko je odločalo o zadržanju izpodbijane določbe, tehtalo med škodljivimi posledicami, ki bi jih povzročilo izvrševanje (izdaja dovoljenj) morebiti protiustavnega predpisa, in škodljivimi posledicami, ki bi nastale, če se izpodbijana določba (začasno) ne bi izvrševala (do odločitve sodišča o ustavnosti navedenega člena). Ocenilo je, da bi izvrševanje morebiti protiustavne zakonske ureditve težko popravljive škodljive posledice, ki jih gradnja objektov povzroča na okolje in prostor, postale itrajne oziroma nepopravljive. Zato je sodišče zadržalo izvrševanje tega člena, dokler ne bo odločilo o ustavnosti te določbe.
To pomeni, da se 146. člen ne more izvajati, torej, da o zahtevkih za izdajo dovoljenja za objekt daljšega obstoja ni mogoče odločiti. Postopki, ki so v teku, bodo prekinjeni. O tem bo moral upravni organ v 15 dneh obvestiti stranke, ki so vložile zahtevek za izdajo dovoljenja za objekt daljšega obstoja. Vlaganje novih zahtevkov bo sicer možno, vendar boso tudi ti postopki prekinjeni.
Hkrati z zadržanjem 146. člena GZ-1 je Ustavno sodišče tudi odredilo, da do končne odločitve sodišča ni mogoča izvršba na podlagi 93. člena GZ-1 (ustavitev gradnje in odstranitev). Odločilo je tudi, da rok za prostovoljno izvršitev inšpekcijskega ukrepa v času do končne odločitve sodišča ne teče. To pomeni, če je imel nek investitor odrejeno, da mora svoj objekt, ki je bil zgrajen pred 1. januarjem 2005, odstraniti v xx roku, ta rok ne teče.
Imate vprašanje?
Z veseljem vam odgovorimo še isti dan.